sprawdź termin

20 paź 20
21 paź 20
Gwarancja najniższej ceny!

Gwarancja
najniższej ceny!

Historia Bani

Odkryj Historię Wyjątkowego miejsca

Rodzinny biznes

Kto był na Bani wie z jakim rozmachem inwestorskim można się tu zetknąć. Jednak początki ośrodka to puste pole i wiele lat ciężkiej pracy i zaangażowania. Historia rodzinna Dziubasików ukazuje jak na "ściernisku" zbudowano "San Francisco".

Skąd się wzięła Bania?
1600

Skąd się wzięła Bania?

Nazwa Bania (Banya) pochodzi z języka staro-węgierskiego, w gwarze podhalańskiej bania to kopalnia rudy lub kruszcu albo łagodne wzniesienie zarośnięte lasem. (przekaz ustny)
Pierwsi turyści
1920

Pierwsi turyści

W Białce Tatrzańskiej pojawiają się turyści. Tym, co ich tutaj sprowadza jest unikalny, łagodny klimat, dostępność i góralska gościnność, tradycja i kultura. Wszystko to nie zmieniło się do dziś.
Nabycie działki
maj 1955

Nabycie działki

Karol Dziubasik kupuje 3,5ha, chce prowadzić tradycyjne góralskie gospodarstwo. Do dzisiaj czerpiemy z tradycji, którą zapoczątkował.
Letnicy na Bani
lipiec 1960

Letnicy na Bani

Turyści spędzają lato u Karola, udostępnia im jeden pokój.
Otwarcie budki gastronomicznej
lipiec 1979

Otwarcie budki gastronomicznej

Otwieramy pierwszy punkt gastronomiczny na Bani. To zupełnie nowe doświadczenia dla nas, z punktu widzenia turystów - oferta na Bani zdecydowanie się poszerza.
Budujemy DW Janina
1979-1987

Budujemy DW Janina

Dom Wczasowy Janina to pierwsza nasza duża inwestycja. Nie budowało się łatwo, budowało się długo, ale byliśmy zdeterminowani.
Pierwszy wyciąg na Bani
styczeń 1983

Pierwszy wyciąg na Bani

Wspomina Józef Dziubasik: Skonstruowałem go własnym sposobem, bo o kupnie z MOSTOSTALU nie było co marzyć, a u producenta w Bielsku Białej musiałbym czekać z pięć lat albo dłużej. Szczerze mówiąc, to ja mój wyciąg "załatwiałem". Tu linę, tam podpory, gdzie indziej silnik o mocy 11 KW, zezwolenia, dopuszczenia i tak dalej, podpatrywałem, polepszałem, aż to urządzenie o długości 350 m zaczęło "chodzić"
Siedem kolejnych wyciągów
1987 - 1991

Siedem kolejnych wyciągów

Co roku otwieramy kolejne miejsca dla narciarzy. Białka zaczyna się kojarzyć z narciarstwem.
Pierwszy system naśnieżania
1994

Pierwszy system naśnieżania

W ramach pierwszego systemu dysponowaliśmy jedną armatką śnieżną polskiej produkcji. Nazywała się NIX.
Pierwsze apartamenty
1999

Pierwsze apartamenty

W miejscu starej stajni powstają cztery apartamenty i nowa jadalnia. Obrazuje to zmianę, której świadkami jesteśmy. Tradycyjne formy gospodarcze ustępują stopniowo miejsca produktom i usługom turystycznym.
Założenie firmy Supersnow
1999

Założenie firmy Supersnow

Powstaje firma Supersnow. Producent armatek śnieżnych i systemów naśnieżania u jej powstania leży góralskie zamiłowanie do śniegu. Supersnow rozwija się ustawicznie, wdraża innowacje. Pomarańczo-niebieskie armatki pracują dziś w setkach ośrodków narciarskich w Europie i Azji. Supersnow jest jednym z liderów swojej branży.
czytaj więcej
Kotelnica Białczańska
2000

Kotelnica Białczańska

Powstaje spółka Kotelnica Białczańska, początkowo spółka ma pięćdziesięciu udziałowców. Narciarstwo w Białce Tatrzańskiej wchodzi w nowy etap rozwoju.
czytaj więcej
Wspólny karnet TatrySki
2001

Wspólny karnet TatrySki

Ośrodki leżące na wschodnich zboczach Pasma Gliczarowskiego - Kotelnica, Bania i Kaniówka wprowadzają innowacyjny wspólny karnet narciarski.
Pensjonat Bania
2001 - 2005

Pensjonat Bania

Budujemy trzygwiazdkowy pensjonat Bania. W pierwszym etapie oddaliśmy 33 pokoje, w drugim kolejnych 17 pokoi i restaurację.
Rozbudowa ON Kotelnica
2002 - 2016

Rozbudowa ON Kotelnica

Kotelnica co roku powiększa ofertę narciarską, jest najnowocześniejszym polskim ośrodkiem narciarskim.
Karcma Bania
2003 - 2005

Karcma Bania

Budujemy karczmę, narciarze oczekują wygodnego miejsca, w którym mogliby wygodnie coś jeść i wypić. Budynek płonie jeszcze przed oddaniem go turystom. Nikt nie zwiesza jednak głowy, przystępujemy do odbudowy.
Pierwsza armatka śnieżna
2004

Pierwsza armatka śnieżna

Supersnow produkuje swoją pierwszą, autorską armatkę śnieżną.
Spółka termalna
2006 - 2007

Spółka termalna

Utworzona w tym celu spółka otrzymuje koncesję i wykonuje odwiert geotermalnego o głębokości 2,5km. Zaczynamy "termalny" rozdział historii Bani.
Kolej krzesełkowa na Bani
2006

Kolej krzesełkowa na Bani

Likwidujemy wyciąg talerzykowy i budujemy kolej krzesełkową na Banię. Oferujemy coraz bardziej nowoczesne usługi dla narciarzy.
Terma Bania
2009 - 2011

Terma Bania

Budujemy i otwieramy Termę Bania, nowoczesny park wodny zasilany źródłami geotermalnymi. Terma jest długo oczekiwaną inwestycją, uzupełnia ofertę turystyczną Białki i wyznacza zupełnie nową perspektywę dla turystyki na Podhalu.
czytaj więcej
Zielony Szałas
2010 - 2011

Zielony Szałas

Przy samym stoku otwieramy miejsce, z restauracją, kilkoma pokojami i kasami. Zielony Szałas szybko staje się ulubionym miejscem narciarzy w Białce.
2011 - 2012

Hotel Bania Thermal & Ski

Budujemy Hotel Bania. W ramach pierwszego etapu inwestycji obiekt dysponuje 97 pokojami, 2 restauracjami i salami konferencyjnymi. Otwarcie Hotelu Bania to kolejny moment w naszej historii, od którego "liczymy" kolejną epokę. Droga, jaką przeszliśmy od pierwszych pokoi i apartamentów dla turystów do czterogwiazdkowego hotelu świadczącego wysokiej jakości usługi turystyczne, wyznacza kierunek naszego rozwoju. Idziemy dalej tą drogą ciekawi tego, co przyniesie jutro.
Sielsko Anielsko Wellness & Spa
2013

Sielsko Anielsko Wellness & Spa

Otwieramy hotelowe SPA. Nasi Goście korzystają z saun, siedmiu gabinetów zabiegowych i salonu fryzjerskiego.
czytaj więcej
Nowa siedziba Supersnow
2014

Nowa siedziba Supersnow

Otwieramy w nieodległych Maniowach, nad Jeziorem Czorsztyńskim nowoczesny obiekt, w którym projektujemy i produkujemy nasze armatki.
czytaj więcej

czerwiec 2015

Bania Kids

Inwestujemy w infrastrukturę dla rodzin. Dzieci dostają do dyspozycji salę zabaw Górska Kraina i mini park rozrywki Ogród Zabaw. W oparciu o nową infrastrukturę budujemy program animacji dla dzieci
czytaj więcej
Bania Ski & Fun
styczeń 2015

Bania Ski & Fun

Łączymy się z Supersnow i rośniemy w siłę. Ośrodek Narciarski Bania Ski & Fun to nowa marka i nowa jakość.
czytaj więcej
Rozbudowa Hotelu Bania
maj 2017

Rozbudowa Hotelu Bania

Rozpoczynamy budowę nowego skrzydła hotelu. Poszerzamy naszą ofertę o kolejnych sto pokoi oraz nowoczesne centrum konferencyjne.
Zapisz się do newslettera Hotelu Bania - odpoczywaj taniej

Zapisz się do newslettera Hotelu Bania - odpoczywaj taniej
korzystaj z najlepszych ofert

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij