Historia Bani

image

Nazwa Bania (Banya) pochodzi z języka staro-węgierskiego, w gwarze podhalańskiej bania to kopalnia rudy lub kruszcu albo łagodne wzniesienie zarośnięte lasem. (przekaz ustny)

image

W Białce Tatrzańskiej pojawiają się turyści. Tym, co ich tutaj sprowadza jest unikalny, łagodny klimat, dostępność i góralska gościnność, tradycja i kultura. Wszystko to nie zmieniło się do dziś.

image

Karol Dziubasik kupuje 3,5ha, chce prowadzić tradycyjne góralskie gospodarstwo. Do dzisiaj czerpiemy z tradycji, którą zapoczątkował.

image

Turyści spędzają lato u Karola, udostępnia im jeden pokój.

image

Otwieramy pierwszy punkt gastronomiczny na Bani. To zupełnie nowe doświadczenia dla nas, z punktu widzenia turystów - oferta na Bani zdecydowanie się poszerza.

image

Dom Wczasowy Janina to pierwsza nasza duża inwestycja. Nie budowało się łatwo, budowało się długo, ale byliśmy zdeterminowani.

image

Wspomina Józef Dziubasik: Skonstruowałem go własnym sposobem, bo o kupnie z MOSTOSTALU nie było co marzyć, a u producenta w Bielsku Białej musiałbym czekać z pięć lat albo dłużej. Szczerze mówiąc, to ja mój wyciąg "załatwiałem". Tu linę, tam podpory, gdzie indziej silnik o mocy 11 KW, zezwolenia, dopuszczenia i tak dalej, podpatrywałem, polepszałem, aż to urządzenie o długości 350 m zaczęło "chodzić"

image

Co roku otwieramy kolejne miejsca dla narciarzy. Białka zaczyna się kojarzyć z narciarstwem.

image

W ramach pierwszego systemu dysponowaliśmy jedną armatką śnieżną polskiej produkcji. Nazywała się NIX.

image

W miejscu starej stajni powstają cztery apartamenty i nowa jadalnia. Obrazuje to zmianę, której świadkami jesteśmy. Tradycyjne formy gospodarcze ustępują stopniowo miejsca produktom i usługom turystycznym.

image

Powstaje firma Supersnow. Producent armatek śnieżnych i systemów naśnieżania u jej powstania leży góralskie zamiłowanie do śniegu. Supersnow rozwija się ustawicznie, wdraża innowacje. Pomarańczo-niebieskie armatki pracują dziś w setkach ośrodków narciarskich w Europie i Azji. Supersnow jest jednym z liderów swojej branży.

image

Powstaje spółka Kotelnica Białczańska, początkowo spółka ma pięćdziesięciu udziałowców. Narciarstwo w Białce Tatrzańskiej wchodzi w nowy etap rozwoju.

image

Ośrodki leżące na wschodnich zboczach Pasma Gliczarowskiego - Kotelnica, Bania i Kaniówka wprowadzają innowacyjny wspólny karnet narciarski.

image

Budujemy trzygwiazdkowy pensjonat Bania. W pierwszym etapie oddaliśmy 33 pokoje, w drugim kolejnych 17 pokoi i restaurację.

image

Kotelnica co roku powiększa ofertę narciarską, jest najnowocześniejszym polskim ośrodkiem narciarskim.

image

Budujemy karczmę, narciarze oczekują wygodnego miejsca, w którym mogliby wygodnie coś jeść i wypić. Budynek płonie jeszcze przed oddaniem go turystom. Nikt nie zwiesza jednak głowy, przystępujemy do odbudowy.

image

Supersnow produkuje swoją pierwszą, autorską armatkę śnieżną.

image

Utworzona w tym celu spółka otrzymuje koncesję i wykonuje odwiert geotermalnego o głębokości 2,5km. Zaczynamy "termalny" rozdział historii Bani.

image

Likwidujemy wyciąg talerzykowy i budujemy kolej krzesełkową na Banię. Oferujemy coraz bardziej nowoczesne usługi dla narciarzy.

image

Budujemy i otwieramy Termę Bania, nowoczesny park wodny zasilany źródłami geotermalnymi. Terma jest długo oczekiwaną inwestycją, uzupełnia ofertę turystyczną Białki i wyznacza zupełnie nową perspektywę dla turystyki na Podhalu.

image

Przy samym stoku otwieramy miejsce, z restauracją, kilkoma pokojami i kasami. Zielony Szałas szybko staje się ulubionym miejscem narciarzy w Białce.

image

Budujemy Hotel Bania. W ramach pierwszego etapu inwestycji obiekt dysponuje 97 pokojami, 2 restauracjami i salami konferencyjnymi. Otwarcie Hotelu Bania to kolejny moment w naszej historii, od którego "liczymy" kolejną epokę. Droga, jaką przeszliśmy od pierwszych pokoi i apartamentów dla turystów do czterogwiazdkowego hotelu świadczącego wysokiej jakości usługi turystyczne, wyznacza kierunek naszego rozwoju. Idziemy dalej tą drogą ciekawi tego, co przyniesie jutro.

image

Po otwarciu Hotelu Bania **** Thermal & Ski pieczę nad obiektem przejął Paweł Dziubasik. Jego misją stał się rozwój rodzinnego biznesu w poszanowaniu tradycji, w oparciu o rozwiązania nowoczesne, a przede wszystkim - ekologiczne.

image

Otwieramy hotelowe SPA. Nasi Goście korzystają z saun, siedmiu gabinetów zabiegowych i salonu fryzjerskiego.

image

Otwieramy w nieodległych Maniowach, nad Jeziorem Czorsztyńskim nowoczesny obiekt, w którym projektujemy i produkujemy nasze armatki.

image

Inwestujemy w infrastrukturę dla rodzin. Dzieci dostają do dyspozycji salę zabaw Górska Kraina i mini park rozrywki Ogród Zabaw. W oparciu o nową infrastrukturę budujemy program animacji dla dzieci.

image

Łączymy się z Supersnow i rośniemy w siłę. Ośrodek Narciarski Bania Ski to nowa marka i nowa jakość.

image

Rozpoczynamy budowę nowego skrzydła hotelu. Poszerzamy naszą ofertę o kolejnych sto pokoi oraz nowoczesne centrum konferencyjne.

image

Rozbudowa Hotelu Bania **** Thermal & Ski zakończyła się oddaniem do użytku naszych Gości kolejnych 100 pokoi w wysokim standardzie. Zarówno wspaniałe Apartamenty Deluxe, jak i Pokoje Superior zaprojektowane są z myślą o komforcie, z dbałością o najmniejsze detale oraz w poszanowaniu dla góralskiego charakteru tego miejsca.

image

Ciepło jak i chłód na potrzeby Resortu są pozyskiwane z naszej ciepłowni geotermalnej, która pozwala nam maksymalnie i wielostopniowo wykorzystać ciepło wody z odwiertu termalnego. W 2016r. całkowicie zrezygnowaliśmy z kotła na paliwa stałe. Mamy też własną oczyszczalnię ścieków MBR - dzięki połączeniu elementów klasycznej technologii osadu czynnego oraz filtracji na membranach mikrofiltracyjnych, ścieki oczyszczone w reaktorach MBR spełniają najwyższe normy jakości. Oprócz oczyszczania ścieków, technologia ta pozwala na ich wykorzystanie jako wody na cele technologicznej m.in. zasilanie pomp ciepła.

image

W Resorcie Bania powstaje nowy obiekt - Bania Family House. To osobny budynek stanowiący integralną część Resortu Bania. Apartamenty rodzinne posiadają garderobę, łazienkę, sypialnie oraz pokój dzienny. Komfortowe wnętrza z widokiem na Białkę Tatrzańską gwarantują pełny spokoju wypoczynek.

image

Bania Conference Center to nowoczesna przestrzeń dla biznesu w Białce Tatrzańskiej. Naszpikowana nowymi technologiami, elegancka, nawiązująca wystrojem do tradycyjnych góralskich elementów dekoracyjnych, stanowi idealne miejsce do zorganizowania biznesowych eventów. Ponad 1500 m2 powierzchni Centrum Konferencyjnego Bania możemy zaaranżować w nawet 14 odrębnych sal konferencyjnych. Zastosowane systemy pozwalają w krótkim czasie skonfigurować salę o powierzchni idealnej dla liczebności i potrzeb danej konferencji, szkolenia, czy spotkania - nawet dla 1000 osób.

image
Karcma Bania to perła na mapie Resortu Bania. Obiekt został otwarty w połowie 2023 roku. Znajduje się w wielofunkcyjnym budynku Bania Ski, który zlokalizowany jest tuż przy deptaku prowadzącym do Termy Bania. Karcma Bania to miejsce, które swoim designem łączy tradycyjne góralskie akcenty z nowoczesnymi rozwiązaniami architektury góralskiej. Charakterystycznym elementem są szklane otwierane dachy, które czynią wnętrza Karcmy Bania i sąsiedniego Rotunda Baru jeszcze bardziej wyjątkowymi. Karcma Bania to zimowe miejsce spotkań wszystkich narciarzy, oferujące bogatą ofertę gastronomiczną i imprezy typu Apres-ski. Jest to też idealne miejsce na wesele lub spotkanie eventowe. Poza Karcmą Bania w budynku Bania Ski na turystów przyjeżdżających do Białki Tatrzańskiej czeka profesjonalna wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego Waluś Ski wraz z serwisem, przestronna narciarnia, szkoła narciarska Stok oraz sklepy odzieżowe.
image
W nowym, południowym skrzydle hotelu powstaną przestronne pokoje i eleganckie apartamenty z malowniczym widokiem na Tatry. Znacząco powiększona zostanie przestrzeń restauracyjna, a do dyspozycji gości oddana będzie rozbudowana strefa wellness & spa z basenem. Dodatkowo powstanie zewnętrzna strefa rekreacyjna z nieckami wodnymi i sauną, zapewniając idealne warunki do relaksu.
image
Rozbudowa Termy Bania obejmie zupełnie nową część, w której znajdzie się m.in. przestronna sala zabaw oraz galeria handlowa. Dla wygody gości zaplanowano także trzypoziomowy parking podziemny, zapewniający komfortowy dostęp do obiektu.

image
Planowanie inwestycji, która ma na celu połączenie dwóch miejscowości narciarskich Białka Tatrzańska - Czarna Góra. Dzięki kolei gondolowej narciarze bez ściągania butów narciarskich będą mogli przenieść się z Bani i Kotelnicy na stoki stacji narciarskiej Grapa Ski po drugiej stronie rzeki. Inwestycja planowana jest jako usługa całoroczna - będzie pełnić funkcję kolei widokowej w miesiącach letnich.
image
Planowana jest rozbudowa kompleksu basenów termalnych, która obejmie zarówno nowe strefy wewnętrzne, jak i znaczną rozbudowę basenów zewnętrznych oraz atrakcji wodnych. Inwestycja przewiduje powstanie nowych niecek, nowoczesnych stref relaksu oraz dodatkowych przestrzeni rekreacyjnych, dostosowanych do różnych grup wiekowych. Po zakończeniu rozbudowy będzie to największy obiekt termalny na południu Polski.